Poskladáme sa na dlhy Penty a Širokého

Autor: Michal Bróska | 26.7.2012 o 22:11 | (upravené 26.7.2012 o 22:58) Karma článku: 20,30 | Prečítané:  6975x

Minulý týždeň prebehla médiami starostlivo spracovaná PR správa o tom, ako si akcionári zdravotnej poisťovne Dôvera vyplatili dividendy a ako to je všetko v poriadku. O týžden neskôr samovládca Fico naplnil svoje populistické hrozby a vo vláde dal schváliť plán na zlúčenie zdravotných poisťovní. Načasovanie je samozrejme "náhodné".

Sme zvyknutí na plané hrozby o zakazovaní zisku zdravotných poisťovní, alebo na tie o vyvlastňovaní. Oba "projekty" skončili na ústavnom súde, resp. medzinárodnej arbitráži. Právnický diletant Fico sa nám okrem medzinárodnej blamáže postaral aj o pekný účet spojený s nákladmi na právne služby. Kvalita zdravotníctva sa nezmenila. Lekári, zdravotné sestry a ani pacienti nie sú spokojnejší. Dávajú a budú to dávať patrične najavo.

Včera sme sa dozvedeli, že z našich peňazí má byť financované odkúpenie dvoch súkromných zdravotných poisťovní. Následne dôjde k presunu ich kmeňa do štátnej a chronicky deficitnej Všeobecnej zdravotnej. Vo svojom okolí poznám celý rad ľudí, ktorí túto akciu schvaľujú. Či už je ich motívom odmietanie súkromného vlastníctva, nenávisť voči finančným skupinám, alebo naivná viera v dobrého hospodára menom štát. Hrozím sa toho. Súkromné vlastníctvo je posvätné. Ako ale vidím, v našej krajine sa po jemnom pošteklení podvedomia niektorých občanov prebúdzajú staré arizátorské a znárodňovacie sklony. Ako keby rozdanie bohatstva jedného do rúk mnohých zaručovalo jeho rozmnoženie.

Priaznivcom znárodnenia odkazujem, že náklady dramaticky prevýšia prínosy. Zdravotná starostlivosť ostane v tom lepšom prípade rovnaká, ako dnes. Ledaže by ste verili, že likvidácia poisťovní je kľúčom k zmene toku peňazí v zdravotníctve, ktoré tečú spravidla všade inde, len nie k pacientovi. Systémovej zmene financovania sa venujem v predošlom blogu. Vláda bude musieť za poisťovne zaplatiť nejakú cenu, ktorú chce pre pobavenie národa pokryť príjmami z privatizácie. Je to tá istá vláda, ktorá počas svojho prvého pôsobenia zastavila privatizáciu Carga a bratislavského letiska. Vo svojom programe privatizáciu odmieta. Výnimkou je Cargo, ktoré jej nominanti zadĺžili nad únosnú mieru a treba sa ho chytro zbaviť. Čerešničkou na torte sú aj dobre informovaní akcionári Dôvery, ktorí si vyplatili dividendy. Svoju poistovňu tým nechali v dlhoch, ktoré sa znárodnením prenesú na daňových poplatníkov. Rozhodnutím Ficovej vlády sa poskladáme na dlhy vytvorené Pentou a Širokým. Ukážkový prípad privatizácie zisku a s
ocializácie straty. Investícia do coca-coly v byte na Vazovovej sa očividne vyplatila.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mal by som, mohol som, mal som. Ako sa vyhnúť životu plného ľútosti

Ľudia oveľa viac ľutujú veci, o ktoré sa nikdy nepokúsili.


Už ste čítali?