Poskladáme sa na dlhy Penty a Širokého

Autor: Michal Bróska | 26.7.2012 o 22:11 | (upravené 26.7.2012 o 22:58) Karma článku: 20,30 | Prečítané:  6969x

Minulý týždeň prebehla médiami starostlivo spracovaná PR správa o tom, ako si akcionári zdravotnej poisťovne Dôvera vyplatili dividendy a ako to je všetko v poriadku. O týžden neskôr samovládca Fico naplnil svoje populistické hrozby a vo vláde dal schváliť plán na zlúčenie zdravotných poisťovní. Načasovanie je samozrejme "náhodné".

Sme zvyknutí na plané hrozby o zakazovaní zisku zdravotných poisťovní, alebo na tie o vyvlastňovaní. Oba "projekty" skončili na ústavnom súde, resp. medzinárodnej arbitráži. Právnický diletant Fico sa nám okrem medzinárodnej blamáže postaral aj o pekný účet spojený s nákladmi na právne služby. Kvalita zdravotníctva sa nezmenila. Lekári, zdravotné sestry a ani pacienti nie sú spokojnejší. Dávajú a budú to dávať patrične najavo.

Včera sme sa dozvedeli, že z našich peňazí má byť financované odkúpenie dvoch súkromných zdravotných poisťovní. Následne dôjde k presunu ich kmeňa do štátnej a chronicky deficitnej Všeobecnej zdravotnej. Vo svojom okolí poznám celý rad ľudí, ktorí túto akciu schvaľujú. Či už je ich motívom odmietanie súkromného vlastníctva, nenávisť voči finančným skupinám, alebo naivná viera v dobrého hospodára menom štát. Hrozím sa toho. Súkromné vlastníctvo je posvätné. Ako ale vidím, v našej krajine sa po jemnom pošteklení podvedomia niektorých občanov prebúdzajú staré arizátorské a znárodňovacie sklony. Ako keby rozdanie bohatstva jedného do rúk mnohých zaručovalo jeho rozmnoženie.

Priaznivcom znárodnenia odkazujem, že náklady dramaticky prevýšia prínosy. Zdravotná starostlivosť ostane v tom lepšom prípade rovnaká, ako dnes. Ledaže by ste verili, že likvidácia poisťovní je kľúčom k zmene toku peňazí v zdravotníctve, ktoré tečú spravidla všade inde, len nie k pacientovi. Systémovej zmene financovania sa venujem v predošlom blogu. Vláda bude musieť za poisťovne zaplatiť nejakú cenu, ktorú chce pre pobavenie národa pokryť príjmami z privatizácie. Je to tá istá vláda, ktorá počas svojho prvého pôsobenia zastavila privatizáciu Carga a bratislavského letiska. Vo svojom programe privatizáciu odmieta. Výnimkou je Cargo, ktoré jej nominanti zadĺžili nad únosnú mieru a treba sa ho chytro zbaviť. Čerešničkou na torte sú aj dobre informovaní akcionári Dôvery, ktorí si vyplatili dividendy. Svoju poistovňu tým nechali v dlhoch, ktoré sa znárodnením prenesú na daňových poplatníkov. Rozhodnutím Ficovej vlády sa poskladáme na dlhy vytvorené Pentou a Širokým. Ukážkový prípad privatizácie zisku a s
ocializácie straty. Investícia do coca-coly v byte na Vazovovej sa očividne vyplatila.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sakovú vytiahol na ministerstvo bývalý manžel, Kaliňákov kamarát

K aktivitám nádejnej ministerky vnútra sa Alexander Sako nevyjadruje. Sám je v niekoľkých verejných funkciách.

DOMOV

Dobré ráno: Fico s Kaliňákom sa vysmiali protestom aj prezidentovi

Saková je Kaliňákov, teda náš človek.

KOMENTÁRE

Saková je ďalší výkrik zúfalstva

Čím skôr však bude Saková vo funkcii, tým skôr bude môcť vláda žať politické plody svojho rozhodnutia.


Už ste čítali?