Otvorený list ekonómov proti bankovej únii

Autor: Michal Bróska | 8.7.2012 o 21:06 | (upravené 8.7.2012 o 23:46) Karma článku: 19,33 | Prečítané:  3822x

Pred tromi dňami bol vo viacerých nemeckých denníkoch publikovaný otvorený list 172 nemeckých, rakúskych a švajčiarskych ekonómov, ktorí vyzývajú občanov (nie politikov) k odmietnutiu bankovej únie, ako ďalšieho kroku umožňujúceho presúvať stráty súkromných bánk na plecia daňových poplatníkov. Medzi najvýznamnejších signatárov patrí Prof. Hans-Werner Sinn, riaditeľ inštitútu ifo (Institut fuer Wirtschaftsforschung), ktorý už počas krízy v rokoch 2007/2008 ostro kritizoval vládne balíčky na ozdravenie bánk. Dovolil som si list preložiť a po čase trochu potrápiť nemčinu. V len asi tristo slovách originálneho textu je veľa pravdy. Škoda, že sa k podobnému kroku neodhodlali slovenskí ekonómovia.

 

Milí spoluobčania,

rozhodnutia vnútené kancelárke Merkelovej na poslednom summite EU, boli nesprávne. My, ekonómovia nemecky hovoriacich krajín, s veľkými obavami vnímame bankovú úniu predstavujúcu kolektívne ručenie za dlhy bánk eurosystému. Dlhy bánk sú približne trikrát väčšie, ako dlhy štátov. Len v piatich krízových krajinách sa pohybujú na úrovni niekoľkých biliónov Eur. Z daňových poplatníkov, dôchodcov a sporiteľov tých ešte stále solídnych členských štátov, sa nemôžu stať ručitelia dlhov bánk, najmä ak tie očakávajú straty spôsobené financovaním inflačných bublín južných štátov. Banky nemôžu obísť bez strát. Ak dlžníci nedokážu svoje dlhy splácať, existuje len jediná skupina, ktorá dlhové bremeno ponesie: touto skupinou sú veritelia samotní. Oni šli vedome do investičného rizika a iba oni disponujú potebným majetkom.

Politici sa možno spoliehajú, že rozsah ručenia dokážu obmedziť a jeho zneužitiu zabrániť spoločným bankovým dohľadom. To sa im sotva podarí, nakoľko najviac zadĺžené krajiny disponujú štrukturálnou väčšinou v eurozóne. Pokiaľ budú solídne krajiny súhlasiť so spoločným ručením za dlhy bánk, budú neustále vystavené tlaku požiadaviek na navyšovanie sumy ručenia, alebo zmäkčovania jeho podmienok. Spory medzi susedmi sú tak predpogramované. Zavedenie spoločného ručenia za dlhy bánk nezachráni ani Euro a ani európsku myšlienku. Pomôže to Wall Street, londýnskej City, niektorým investorom v Nemecku a celému radu chorých domácich a zahraničných bánk, ktoré budú naďalej podnikať na účet druhých.

Socializácia dlhov nevyrieši aktuálne problémy. Pod rúškom solidarity bude pridávané jednotlivým veriteľom a dôležité investičné rozhodnutia budú deformované.

Žiadame Vás, aby ste tieto obavy predniesli poslancom Vášho volebného obvodu. Naši volení zástupcovia musia vedieť, aké nebezpečenstvo hrozí našej ekonomike.

 

Originálny text zverejnený dňa 5.7.2012 vo Frankfurter Allgemeine Zeitung vrátane zoznamu ekonómov (link).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sakovú vytiahol na ministerstvo bývalý manžel, Kaliňákov kamarát

K aktivitám nádejnej ministerky vnútra sa Alexander Sako nevyjadruje. Sám je v niekoľkých verejných funkciách.

DOMOV

Dobré ráno: Fico s Kaliňákom sa vysmiali protestom aj prezidentovi

Saková je Kaliňákov, teda náš človek.

KOMENTÁRE

Saková je ďalší výkrik zúfalstva

Čím skôr však bude Saková vo funkcii, tým skôr bude môcť vláda žať politické plody svojho rozhodnutia.


Už ste čítali?