Zahraničné gorily

Autor: Michal Bróska | 5.2.2012 o 19:30 | (upravené 5.2.2012 o 22:16) Karma článku: 11,17 | Prečítané:  885x

Slovenská top téma Gorila bola diskutovaná snáď zo všetkých možných uhlov pohľadu. Hlavní aktéri mlčia a zatĺkajú. Pozornejšiemu čitateľovi neunikne postoj tlače, ktorá sa zafarbila stranícko-sponzorsky: Pravda o Gorile radšej nepíše, SME zaujíma vlažný postoj. Diskusia zatiaľ prebieha na domácej pôde a je pochopiteľne predmetom predvolebnej kampane. V posledných dvoch týždňoch je okorenená aj o demonštrácie. V mojom poslednom blogu som uviedol, že vyšetrenie kauzy v slovenských podmienkach pokladám za sci-fi, či paranormálny jav. A to bez ohľadu na kvalitu jednotlivcov v policajnom zbore, či v radoch prokurátorov a sudcov. Napadá mi však jeden spôsob, ako vyšetrovaniu pomôcť.

Pri čítaní zverejnených častí spisu sa spomínajú viaceré veľké zahraničné firmy, najmä z oblasti energetiky, ktoré sú našincovi dobre známe. Logá slovenských firiem sa od privatizácie pýšia členstvom v tej, či onej zahraničnej skupine. Okrem energetických gigantov sa v nich spomína aj jedna rakúska banka.

Nie som odborník na prerozdeľovanie provízií, ale ako vidno v spise, takých máme na Slovensku požehnane. Za normálnych okolností by investor motivoval rozhodovateľa-politika legálnym spôsobom prostredníctvom platieb za nehmotné a ťažko preukázateľné dodávky služieb. Napríklad nejaké konzultácie, školenia, či analýzy trhu. Tieto platby by putovali firme, ktorá má k rozhodovateľovi blízko a vie mu províziu vyplatiť buď legálnym spôsobom, alebo mu ju uložiť niekde na bezpečné miesto, dajme tomu na bankový účet v zahraničí. Spôsoby vyplácania provízií sú naznačené v spise. Obvykle je ťažké dopátrať sa prijímateľov prostriedkov a preukázať za čo boli vyplatené. Ani zahraničný vyšetrovatelia by s celou vecou nepohli. Spis Gorila však obsahuje pre nich niečo veľmi cenné: alokáciu provizií konkrétnym osobám za konkrétne rozhodovanie, pôvodcov provízií, k tomu výšku provízie a dokonca čiastočne aj časový sled udalostí. Vyšetrovatelia v Taliansku, Nemecku, Francúzsku, či Rakúsku by mohli svoje pátranie urýchliť. Navyše sa dá predpokladať, že ututlávanie zo strany zainteresovaných goríl sa nebude dať preniesť za hranice a bude neúčinné.

Gorila nie je len slovenským problémom. Pravdepodobne odkrýva aj pravú tvár niektorých zahraničných firiem, ktoré sa prispôsobili "špecifikám slovenskej privatizácie". Ako príklad uvádzam vyšetrovanie firmy Siemens v Nemecku pre obrovský škandál spôsobený prepieraním peňazí, ktoré boli určené do čiernych fondov pre korupciu v doslova globálnom merítku. Vyšetrovanie beží už pomaly piaty rok a postupne padajú hlavy. Samotná firma priznala objem pofidérnych transakcií vo výške 1,3 Mlrd. Eur.

Demonštrantom proti gorile odporúčam naplánovať si svoju cestu okolo zahraničných ambasád a domáhať sa vyšetrovania aj mimo územia SR. Pripomínam, že niektoré z menovaných zahraničných firiem sú vlastnené štátmi a kontrolované vládami (sic!).

Dúfam, že slovenskí vyšetrovatelia podniknú kroky smerom k zahraničnej spolupráci. Verím, že je medzi nimi veľa šikovných ľudí s úprimným záujmom objasniť kauzu. Verím, že zahájením vyšetrovania v menovaných krajinách, ale aj mimo nich, sa mozaika megapodvodov začne napĺňať a sľučka okolo megapodvodníkov uťahovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sakovú vytiahol na ministerstvo bývalý manžel, Kaliňákov kamarát

K aktivitám nádejnej ministerky vnútra sa Alexander Sako nevyjadruje. Sám je v niekoľkých verejných funkciách.

DOMOV

Dobré ráno: Fico s Kaliňákom sa vysmiali protestom aj prezidentovi

Saková je Kaliňákov, teda náš človek.

KOMENTÁRE

Saková je ďalší výkrik zúfalstva

Čím skôr však bude Saková vo funkcii, tým skôr bude môcť vláda žať politické plody svojho rozhodnutia.


Už ste čítali?