Zahraničné gorily

Autor: Michal Bróska | 5.2.2012 o 19:30 | (upravené 5.2.2012 o 22:16) Karma článku: 11,17 | Prečítané:  888x

Slovenská top téma Gorila bola diskutovaná snáď zo všetkých možných uhlov pohľadu. Hlavní aktéri mlčia a zatĺkajú. Pozornejšiemu čitateľovi neunikne postoj tlače, ktorá sa zafarbila stranícko-sponzorsky: Pravda o Gorile radšej nepíše, SME zaujíma vlažný postoj. Diskusia zatiaľ prebieha na domácej pôde a je pochopiteľne predmetom predvolebnej kampane. V posledných dvoch týždňoch je okorenená aj o demonštrácie. V mojom poslednom blogu som uviedol, že vyšetrenie kauzy v slovenských podmienkach pokladám za sci-fi, či paranormálny jav. A to bez ohľadu na kvalitu jednotlivcov v policajnom zbore, či v radoch prokurátorov a sudcov. Napadá mi však jeden spôsob, ako vyšetrovaniu pomôcť.

Pri čítaní zverejnených častí spisu sa spomínajú viaceré veľké zahraničné firmy, najmä z oblasti energetiky, ktoré sú našincovi dobre známe. Logá slovenských firiem sa od privatizácie pýšia členstvom v tej, či onej zahraničnej skupine. Okrem energetických gigantov sa v nich spomína aj jedna rakúska banka.

Nie som odborník na prerozdeľovanie provízií, ale ako vidno v spise, takých máme na Slovensku požehnane. Za normálnych okolností by investor motivoval rozhodovateľa-politika legálnym spôsobom prostredníctvom platieb za nehmotné a ťažko preukázateľné dodávky služieb. Napríklad nejaké konzultácie, školenia, či analýzy trhu. Tieto platby by putovali firme, ktorá má k rozhodovateľovi blízko a vie mu províziu vyplatiť buď legálnym spôsobom, alebo mu ju uložiť niekde na bezpečné miesto, dajme tomu na bankový účet v zahraničí. Spôsoby vyplácania provízií sú naznačené v spise. Obvykle je ťažké dopátrať sa prijímateľov prostriedkov a preukázať za čo boli vyplatené. Ani zahraničný vyšetrovatelia by s celou vecou nepohli. Spis Gorila však obsahuje pre nich niečo veľmi cenné: alokáciu provizií konkrétnym osobám za konkrétne rozhodovanie, pôvodcov provízií, k tomu výšku provízie a dokonca čiastočne aj časový sled udalostí. Vyšetrovatelia v Taliansku, Nemecku, Francúzsku, či Rakúsku by mohli svoje pátranie urýchliť. Navyše sa dá predpokladať, že ututlávanie zo strany zainteresovaných goríl sa nebude dať preniesť za hranice a bude neúčinné.

Gorila nie je len slovenským problémom. Pravdepodobne odkrýva aj pravú tvár niektorých zahraničných firiem, ktoré sa prispôsobili "špecifikám slovenskej privatizácie". Ako príklad uvádzam vyšetrovanie firmy Siemens v Nemecku pre obrovský škandál spôsobený prepieraním peňazí, ktoré boli určené do čiernych fondov pre korupciu v doslova globálnom merítku. Vyšetrovanie beží už pomaly piaty rok a postupne padajú hlavy. Samotná firma priznala objem pofidérnych transakcií vo výške 1,3 Mlrd. Eur.

Demonštrantom proti gorile odporúčam naplánovať si svoju cestu okolo zahraničných ambasád a domáhať sa vyšetrovania aj mimo územia SR. Pripomínam, že niektoré z menovaných zahraničných firiem sú vlastnené štátmi a kontrolované vládami (sic!).

Dúfam, že slovenskí vyšetrovatelia podniknú kroky smerom k zahraničnej spolupráci. Verím, že je medzi nimi veľa šikovných ľudí s úprimným záujmom objasniť kauzu. Verím, že zahájením vyšetrovania v menovaných krajinách, ale aj mimo nich, sa mozaika megapodvodov začne napĺňať a sľučka okolo megapodvodníkov uťahovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mal by som, mohol som, mal som. Ako sa vyhnúť životu plného ľútosti

Ľudia oveľa viac ľutujú veci, o ktoré sa nikdy nepokúsili.


Už ste čítali?