Kolky sú sexy

Autor: Michal Bróska | 7.7.2011 o 10:47 | (upravené 7.7.2011 o 11:41) Karma článku: 6,00 | Prečítané:  1851x

Papierové kolky mám "rád" asi ako väčšina z nás. Môj záujem o kolky (=o ich zrušenie) začal narastať, keď som sa po návrate zo zahraničia s nimi musel potýkať. Bol som zvyknutý na platbu kartou, alebo hotovosťou na úradoch. Napriek všeobecne negatívnemu imidžu kolkov a medializácií povrchných názorov na tak komplexnú tému, akou kolky nepochybne sú, sa s Vami chcem podeliť o vecný pohľad na ne.

MF SR prišlo nedávno s návrhom zákona o zrušení kolkov (link). Už bolo na čase. Len mám obavy, že si tvorcovia návrhu neuvedomujú rozmer svojho párstránkového elaborátu. Tento nerieši prakticky nič okrem dátumu dokedy sa majú kolky zrušiť a že bude možné platiť kartou, prevodom z banky, či SMS. Dôvodová správa ma utvrdzuje v tom, že autori tému poňali bez hlbšieho pochopenia problematiky kolkov. Domnievam sa, že cieľom bolo mediálne zapôsobiť na občanov, ktorí kolky nemajú v láske. Pripomínam, že odpor voči kolkom sa znásobil po nepochopiteľnom rozhodnutí Ficovej vlády obmedziť ich dostupnosť len na pobočky Slovenskej pošty a tým občanom skomplikovať život.

Odhliadnuc od "lásky" občanov sú kolky stáročiami preverený nástroj. Len na okraj: kvôli kolkom došlo k známej Boston tea party, keď Anglicko začalo zdaňovať tovary využitím kolkových známok. Primárnym cieľom kolkov bolo a aj v dnešnej dobe je boj s drobnou korupciou. Úradník dostáva kolok namiesto peňažnej hotovosti a dochádza tak k oddeleniu platby od úkonu. Kolky zlikvidovali drobnú korupciu a zabezpečili príjem štátneho rozpočtu. Zoberte si ako negatívny príklad pekné trojčísla na ŠPZkách zdobiacich niektoré autá. Prečo nie sú už dávno spoplatnené kolkami, ale sú predmetom drobnej korupcie vychádzajúcech zo sklerózy niektorých občanov potrebujúcich ľahko zapamätateľné číslo?

Okrem "protikorupčnosti" kolku je potrebné uvedomiť si, že finančný objem kolkov predstavuje zhruba 5 mlrd. bývalých Sk ročne. Za touto sumou stoja desaťtisíce transakcií občanov vybavujúcich si agendy na tisíckach miest po celom Slovensku, ktoré by bez kolkov museli byť - nezávisle od typu platby (prevod z účtu, platba kartou, hotovosť) - desaťtisícekrát zúčtované, prevedené na účet DÚ a následne do Štátnej pokladnice. Ako daňový poplatník nechcem znášať človekohodiny, ba človekoroky úradníkov spojené s účtovaním poplatkov. Nevraviac o všetkých externalitách spojených s hotovosťou akými sú zabezpečiť prevozy hotovosti, pokryť náklady na zabezpečenie hotovosti na úradoch (trezory, nepriestrelné sklá pokladní, SBSkári a ďalšie elementy, ktoré poznáme napr. z bánk). Ani tieto náklady nechcem znášať. Čaro kolkov je v tom, že napriek miliardovým objemom sú s nimi spojené relatívne nízke náklady, ale najmä je tento obrovský objem peňazí je zúčtovaný centrálne a jednorazovo!

Ak teraz náhodou myslíte na to, že problém s hotovosťou vyrieši bezhotovostný platobný styk, tak je potrebné myslieť na nasledovné:

POS terminály, ktoré poznáme z obchodov riešia len samotnú platbu, t.j. len malú časť problematiky pokrytej kolkami. Následne by aj tak muselo prebehnúť zúčtovanie, ako uvádzam vyššie. Nevraviac o potrebe obstarať tisícky relatívne drahých POS zariadení (link pre predstavu o ich cene) plus náklady na infraštruktúru a poplatky bankám. Patrím k tým skeptikom, ktorí si myslia, že štát ich nebude vedieť obstarať za trhové ceny...V prípade platieb prostredníctvom SMS sa o príjmy pravdepodobne rozdelíme s operátormi a nejakým poskytovateľom prémiových SMS správ. To tiež ako daňovník nemusím.

S horeuvedenými platbami súvisí aj tretia vlastnosť kolkov, ktorú si autori návrhu zákona asi nie celkom uvedomili: Asi ste si pri styku s kolkami všimli, že majú dve časti. Jedna z nich sa nalepí na dokument (napr. na výpis v obch. registra, registra trestov, katastra nehnuteľností a na mnoho ďalších). Druhá časť kolkovej známky sa nalepí do evidencie. Viem, že zrovna toto nie je "state of the art" metóda, ale dokumenty sa vďaka kolku stávajú platnými a overiteľnými v súlade s našimi právnymi predpismi! Štát by v prípade rušenia kolkov musel urgentne prešetriť celú plejádu predpisov (osobne ich odhadujem niekoľko stoviek), ktoré požadujú, aby sa na daný dokument naliepal kolok. Zrušenie kolkov tak predpovedá elektronizáciu všetkej agendy, ktorá prichádza s kolkami do styku a zabezpečenie overiteľnosti a platnosti dokumentu.

V diskusiách pod článkami na SME (tu a tu) som zaregistroval názor niektorých diskutujúcich, ktorí sú za bezplatné poskytovanie úkonov na úradoch. Je to na prvý pohľad pekná myšlienka, ale trochu povrchná, keďže si dotyční neuvedomujú, že ak akémukoľvek ministrovi financií zoberiete 5 miliárd, začne ich hľadať niekde inde. Reakciou na to bude pravdepodobne zvýšenie daní. To by mohlo viesť k stavu, kedy sa budeme všetci skladať na spomínaných 5 miliárd vrátane tých, ktorí ako je rok dlhý žiaden kolok nepotrebujú.

Kolky majú podľa mňa svoje čaro. Ak sa oň chce štát s občanmi podeiť, tak musí násjť komplexnejšie riešenie, ktoré by znamenalo celkovú elekronizáciu existujúceho procesu a všetkých jeho výhod spomenutých vyššie, elektronizáciu všetkej agendy (všetky výpisy, doklady). Samotná platba je v tomto prípade len podružný problém. Tým sa okrem vyššie uvedených výhod vytvorí priestor pre vybavenie agendy bez potreby chodenia na úrad z pohodlia domova. Tento spôsob bude predstavovať skutočný prínos pre občana. Zameriavanie pozornosti, energie a finančných prostriedkov na zmenu samotnej platby predstavuje polovičaté riešenie, na ktoré si bohviekto brúsi zuby a nevníma ostatné súvislosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?